Om Iværksætterprisen
Vi synes, Skanderborg Kommunes vækstlag skal anerkendes og fejres.
Derfor har vi taget initiativ til en iværksætterpris, som vi uddelte første gang i 2023. Dette gjorde vi i tæt samarbejde og partnerskab med Uge-Bladet Skanderborg og med Djurslands Bank som sponsor af en pengepræmie.
Nedenfor kan du læse om juryen, der havde til opgave at udvælge årets vinder.

Medlemmer af juryen 2023
Her kan du se, hvem der havde til opgave at læse alle indstillingerne igennem og shortliste tre finalister. Det var også juryen, der efter finalisternes præsentation til uddelingseventet, valgte den endelige vinder af Iværksætterprisen 2023.
Souscef, Uge-Bladet Skanderborg
Uge-bladet er partner på Iværksætterprisen 2023, da de er en central spiller i fortællingen om hvad der sker i kommunen. Også indenfor iværksætteri.
Erhvervschef, Erhverv Skanderborg
Anja er Erhvervschef for hele kommunen og har en stor berøringsflade indenfor kommunens erhvervsliv.
Stifter og CEO, Ambiente A/S
Michael har "prøvet det hele selv". Han har været der, hvor kandidaterne er og vil gerne være med til at anerkende den nye generation af iværksættere.
Filialdirektør, Djurslands Bank
Djursland Bank er i år sponsor på Iværksætterprisen og er den gode giver af præmien på 20.000 kr.
Medejer, Pihl & Østergaard
Julie er fuldblown iværksætter og kunne lige så godt være kandidat. Men det er hun ikke. Hun sidder i stedet i juryen men ved hvad kandidaterne "står i".